Powieść o sile przetrwania

Maj 8, 2020 by Dzieci Żółtej Gwiazdy No Comments

Dzieci żółtej gwiazdy” to druga powieść Mario Escobara poruszająca tematykę Holokaustu. Opowiada o dwóch żydowskich chłopcach, którzy wyruszają w długą podróż w poszukiwaniu swoich rodziców. Chłopcy nie poddają się pomimo tego, że na każdym rogu czyha na nich niebezpieczeństwo. To wzruszająca historia o poświęceniu, miłości braterskiej i wytrwałości.

Powieść o sile przetrwania w czasach wojny

Jakub i Mojżesz Stein – synowie niemieckich dramatopisarzy – mieszkają ze swoją ciotką Judit w Paryżu, kiedy w Europie panuje II wojna światowa. Ich rodzice przebywają w tym czasie na południu Francji, gdzie poszukują odpowiedniego miejsca dla rodziny, aby się ukryć przed nazistami. Zanim jednak ciotka zdąży wysłać chłopców do rodziców dochodzi do wielkiej i przerażającej łapanki. Policja zatrzymuje dzieci i zabiera na Vélodrome d’Hiver, gdzie kilkanaście tysięcy Żydów musi przeżyć bez jedzenia i picia przed wysłaniem do obozu zagłady. Kiedy strażnik prawie pobił Mojżesza na śmierć bracia zdają sobie sprawę z tego, że ucieczka to jedyna szansa na przetrwanie. Po powrocie do domu odkrywają, że ciotka nie żyje i muszą samotnie wybrać się w daleką podróż do Valence, aby odnaleźć swoich rodziców. Wiedzą, że droga w okupowanej przez nazistów Francji nie będzie łatwa i bezpieczna. Pomimo panującego wokół szaleństwa i brutalności dzieci spotykają także ludzi, którzy ryzykując życiem pomagają im w dołączeniu do mamy i taty. Czy uda im się przetrwać i dotrzeć do rodziców?

Escobar przedstawia burzliwą i pełną emocji historię, ale powieść podnosi również na duchu i przywraca wiarę i nadzieję w ludzkość. Pokazuje wytrzymałość, determinację i chęć przeżycia nawet w najgorszych chwilach. Chłopcy spotykają się także z dobrocią i życzliwością. Osoby, które spotykali Jakub i Mojżesz pochodziły z różnych środowisk i miały różne poglądy religijne. Nie miało dla nich znaczenia to, że dwaj bracia byli innego wyznania, gdyż uważali że trzeba sobie pomagać i kochać się bez względu na pochodzenie. Autor książki wykorzystał tutaj autentyczną historię mieszkańców niewielkiej miejscowości Le Chambon-sur-Lignon, którzy pomogli schronić się tysiącom uchodźców, takim jak bracia Stein.

Autor

Mario Escobar jest hiszpańskich historykiem oraz autorem wielu książek i artykułów historycznych. Urodził się w Madrycie w 23 czerwca 1971 roku. Od wielu lat współpracuje z National Geographic History i pisze dla kilku czasopism. Specjalizuje się w historii Kościoła katolickiego, reformacji protestanckiej, dziejach inkwizycji i chrystianizacji obu Ameryk. Escobar zdobył dużą popularność po wydaniu swojej pierwszej powieści pt. “Kołysanka z Auschwitz”.

Książka zdjęcie utworzone przez katemangostar - pl.freepik.com