Dzieci żółtej gwiazdy

Maj 18, 2020 by Dzieci Żółtej Gwiazdy No Comments

Dzieci żółtej gwiazdy” to niezwykle poruszająca i trzymająca za serce powieść Mario Escobara o dwóch żydowskich braciach żyjących w czasie II wojny światowej. Chłopcy w wieku 8 i 12 lat muszą bronić się i uciekać z okupowanej Francji, aby odnaleźć swoich rodziców. To historia o triumfie dobra nad złem, nadziei, odwadze i miłości w obliczu tyranii, i niebezpieczeństw.

Fabuła powieści

Jest lato 1942 roku. Dwaj bracia – Jakub i Mojżesz – przebywają ze swoją ciotką w Paryżu. Wraz ze wzrostem napięć w Europie ich rodzice – znani dramaturdzy – poszukują bezpiecznego miejsca dla całej rodziny. W mieście dochodzi jednak do masowego aresztowania osób żydowskiego pochodzenia. Ciotka popełnia samobójstwo, a chłopcy zostają złapani przez francuską żandarmerię i przewiezieni do przejściowego obozu dla więźniów pod Wieżą Eiffla. Świadomi tego jak straszna i beznadziejna jest ich sytuacja postanawiają uciec, aby przeżyć. Listy pozostawione przez rodziców zabierają ich najpierw na południe Francji, a potem dalej do Hiszpanii. Ich podróż jest bardzo ryzykowna i pełna niebezpieczeństw, ale po drodze udaje im się spotkać dobrych i życzliwych ludzi, którzy pomagają im ryzykując życiem.

Historia braci Stein jest fikcyjna tak jak szczegóły ich podróży, ale część wydarzeń opisanych w książce faktycznie miała miejsce. Czytelnicy dowiadują się o czasach reżimu Vichy, kiedy to Francja kolaborowała z nazistowskim okupantem. Chłopcy trafiają do Vélodrome d’Hiver po wielkiej obławie, która miała miejsce w lipcu, kiedy to zatrzymano kilkanaście tysięcy Żydów z Paryża i okolic w celu przewiezienia ich do obozów zagłady w III Rzeszy. Powieść przypomina również o losie tysięcy żydowskich dzieci w Europie, które musiały uciekać i szukać schronienia podczas wojny, a także o bohaterskich mieszkańcach małej wioski Le Chambon-Sur-Lignon. “Dzieci żółtej gwiazdy” to historia, która celebruje tych, którzy przeciwstawiali się niesprawiedliwości i złu, nawet kosztem własnego życia. Escobar w swojej książce odkrywa nadzieję, serce i wiarę w ludzkość.

Kilka słów o autorze

Mario Escobar to hiszpański powieściopisarz i historyk. Urodził się w 1971 roku w Madrycie. Napisał wiele książek i artykułów na temat inkwizycji, reformacji protestanckiej, różnych grupach wyznaniowych, historii kościoła, kolonizacji obu Ameryk oraz o konfliktach międzyludzkich. Jest także stałym współpracownikiem National Geographic History i pisze felietony w różnych czasopismach historycznych. Escobar jest ewangelikiem, co ma duży wpływ na jego twórczość. “Dzieci żółtej gwiazdy” to druga książka Escobara podejmująca tematykę Holokaustu. Wcześniej napisał bestsellerową powieść o tytule “Kołysanka z Auschwitz”, która była inspirowana życiem Helene Hannemann.

Książka zdjęcie utworzone przez katemangostar - pl.freepik.com